Wydarzenie doskonale wpisało się w założenia działalności Łódzkiego Klastra ICT, którego Uniwersytet Łódzki jest uczestnikiem. Była to kolejna okazja do integracji środowiska, budowania społecznej świadomości w zakresie możliwości kształcenia, pracy i późniejszego rozwoju w obszarze szeroko rozumianej branży IT w regionie.
Otwartość na innowacje – kształtowanie przyszłości informatyki z pasją
Jako członek łódzkiego klastra ITC, Uniwersytet Łódzki pełni aktywną rolę w tworzeniu lokalnego środowiska technologicznego. Uczelnia wspiera przedsiębiorczość uczniowską i studencką, organizuje wykłady i warsztaty z udziałem praktyków, a także umożliwia staże w czołowych firmach z branży IT. Dzięki temu, nasi studenci nie tylko zdobywają wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim rozwijają praktyczne umiejętności niezbędne do osiągnięcia sukcesu w dzisiejszym dynamicznym środowisku informatycznym.
To możliwość dialogu i wyjście naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi – podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję rozmawiać z pracodawcami, przedstawicielami firm, praktykami i specjalistami działającymi na globalnym rynku. Wydarzenie stworzyło przestrzeń do wymiany doświadczeń i zapoznania się z aktualnymi procesami rekrutacyjnymi, wymaganiami oraz możliwościami budowania kariery w strukturach obecnych na wydarzeniu firm. ŁDI obfitowały także w inspirujące wykłady, warsztaty i prezentacje na tematy szczególnie ważne z punktu widzenia branży IT. To największa tego typu inicjatywa w województwie łódzkim, organizowana od 2017 roku na kampusach Uniwersytetu Łódzkiego (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, Wydział Matematyki i Informatyki) i Politechniki Łódzkiej. Dotychczasowe 6 edycji wydarzenia zgromadziło w sumie ponad 5000 uczestników, którzy mieli okazję wysłuchać ponad 100 wykładów i wziąć udział w ponad 50 warsztatach.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji ŁDI była sztuczna inteligencja – „odkryj przyszłość już dziś”, a wystąpienia i warsztaty specjalistów obejmowały, oprócz AI, szerokie spektrum zagadnień technologicznych związanych z informatyką. Chmura obliczeniowa, cyberbezpieczeństwo czy mikroserwisy to tylko niektóre kwestie, które zostały omówione podczas wykładów i warsztatów prowadzonych przez specjalistów z firm IT. Wydarzenie to co rok otwiera przed młodymi ludźmi nowe możliwości, pozwala nawiązać kontakty, dowiedzieć się, jak funkcjonuje łódzkie środowisko informatyczne.
Nowe technologie – rozwój nowoczesnych liderów
Otwartość na nowe technologie to efekt śmiałego podejścia do edukacji, które skupia się nie tylko na tradycyjnych metodach nauczania, ale również na interakcji z otoczeniem biznesowym i technologicznym. Uczelnia współpracuje z lokalnymi firmami IT i instytucjami tworząc pomost pomiędzy teorią a praktyką. Inicjatywy takie jak Łódzkie Dni Informatyki są rezultatem wspólnego wysiłku, gdzie uczniowie, studenci, kadra naukowa i przedstawiciele biznesu łączą swoje siły, aby inspirować, wymieniać się doświadczeniami i świadomie kształtować przyszłość technologii.
Dobry start z UŁ!
Dla studentów Uniwersytetu Łódzkiego oznacza to nie tylko zdobycie solidnego wykształcenia w dziedzinie informatyki, ale także nabywanie praktycznych umiejętności i doświadczenia, które są kluczowe w dzisiejszym konkurencyjnym środowisku pracy. Poprzez uczestnictwo w projektach, stażach oraz wydarzeniach branżowych, studenci zyskują możliwość budowania relacji z liderami przemysłu, co ułatwia im start na rynku pracy.
ŁDI to tylko jedno z wielu wydarzeń współorganizowanych przez Uniwersytet Łódzki dla młodych ludzi, chcących poszerzać swoje horyzonty w nowoczesnym świecie. Uczelnia angażuje się także w inicjatywy, które przybliżają podobną tematykę przyszłym studentom, np. organizując razem z Urzędem Miasta Łodzi spotkania „Zasmakuj studiowania w Łodzi”.
Podczas ostatniego wydarzenia typowo z branżą IT, uczniowie najlepszych szkół średnich mogli osobiście sprawdzić i poczuć, jak studiuje się w Łodzi, przekonać się, co oferuje młodym łódzki świat IT, co studiować, gdzie pracować i jak realizować swoje pasje w tym obszarze. Podczas takich spotkań uczestnicy mogą poczuć wyjątkowy klimat miasta i atmosferę Łodzi akademickiej. W ramach tej inicjatywy organizowane są też podobne wydarzenia dla dyrektorów szkół, nauczycieli oraz pedagogów.
Maturzyści w kolejnej odsłonie cyklu „Zasmakuj studiowania w Łodzi” odwiedzili m.in. Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego (fot. Natalia Naworska, CKiPR)
Współpraca Uniwersytetu Łódzkiego z otoczeniem informatycznym przekłada się na wzajemną relację, w której obie strony zyskują, wspierając rozwój nowoczesnych liderów oraz promując innowacje i postęp technologiczny.
Materiał: Łukasz Dobiński (Centrum Współpracy z Otoczeniem), Iwona Ptaszek-Zielińska (Centrum Komunikacji i PR)
Fot.: Łukasz Dobiński
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.