Święto edukacji na UŁ i dhc prof. Macieja Henneberga

Miejsce wydarzenia: Williama H. Lindleya 5a, 90-131 Łódź
Czas: 13 października 2023 (piątek) 10:00 - 13:00

W piątek 13 października 2023 r. o g. 10.00 odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu UŁ z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zapraszamy do Auli im. prof. Wacława Szuberta przy ul. Lindleya 5. Podczas uroczystości będziemy mieli zaszczyt uhonorować tytułem doktora honoris causa jednego z najwybitniejszych antropologów biologicznych – prof. Macieja Henneberga. Następnie pracownikom naszej uczelni zostaną wręczone odznaczenia państwowe, medale i nagrody.

Transmisja z wydarzenia na YouTube

Doctor honoris causa UŁ – prof. Maciej Henneberg

W pierwszej części uroczystości, po okolicznościowym przemówieniu rektor UŁ prof. Elżbiety Żądzińskiej, prof. Maciej Henneberg zostanie uhonorowany tytułem doktora honoris causa.

Profesor należy do grona najwybitniejszych antropologów biologicznych. W obszarze jego zainteresowań naukowych mieszczą się zagadnienia dotyczące: ewolucji i mikroewolucji człowieka, ewolucji ludzkiego mózgu, ewolucji biokulturowej, ekologii człowieka, genetyki populacyjnej, paleodemografii, demografii historycznej, paleopatologii, auksologii, anatomii, anatomii porównawczej, ergonomii, archeologii i zagadnień medyczno-sądowych. Profesor Henneberg przyczynił się do rozwoju nowej dyscypliny – medycyny ewolucyjnej inicjując i wspierając zorganizowanie jedynego w Europie Instytutu Medycyny Ewolucyjnej w Zurychu. (…) Przez wiele lat służył swoją wiedzą ekspercką z zakresu antropologii sądowej, wydając opinie w postępowaniach karnych i cywilnych prowadzonych przez sądy w Polsce, USA, RPA i Australii.

Od wielu lat prof. Henneberg rozwija szeroko zakrojoną współpracę z zespołem naukowym Katedry Antropologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. W ramach tej współpracy realizowane są staże pracowników naukowych UŁ w Uniwersytecie w Adelajdzie oraz staże doktorantów tejże uczelni w Uniwersytecie Łódzkim. Rezultatem akademickiej wymiany są wspólne badania i publikacje zamieszczane w prestiżowych czasopismach naukowych z zakresu biologii i medycyny.

Informacje o DHC UŁ (od 1949 r.)

Odznaczenia państwowe, medale i nagrody

W drugiej części pracownikom naszej uczelni zostaną wręczone:

• Odznaczenia państwowe
  • Medale Komisji Edukacji Narodowej
  • Medale UŁ W Służbie Społeczeństwu i Nauce
  • Złote Odznaki UŁ

W dniu 13 października od 9.30 do 13.00 zostały ogłoszone godziny rektorskie.

Komunikat Rektora w sprawie godzin rektorskich

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR

Miejsce wydarzenia: Williama H. Lindleya 5a, 90-131 Łódź