2 i 7 października odbyły się spotkania powitalne dla nowych studentów UŁ z zagranicy – w języku polskim dla grupy ponad 400 studentów rozpoczynających studia po polsku oraz dwa spotkania w języku angielskim: dla rozpoczynających kształcenie w ramach programów wymiany, jak też na kierunkach z wykładowym językiem angielskim. Najpopularniejsze w tym roku kierunki to studia filologiczne, informatyka oraz kierunki powiązane z zarządzaniem.
W trakcie spotkań nowi studenci dowiadywali się m.in. o finalizację procedur urzędowych związanych z pobytem w Polsce, strukturze uczelni ukazującej jak kierować swoje sprawy do właściwych jednostek oraz zostali zachęceni do udziału w życiu społeczności akademickiej: kołach naukowych, sekcjach sportowych czy działalności artystycznej.
W tym roku kształcenie na UŁ rozpoczęło ponad 1200 studentów z zagranicy.
Wśród zagranicznych studentów największą grupę stanowią obywatele Ukrainy – ponad 350 osób. Wielu spośród nich to osoby, które przyjechały do Polski po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej przeciwko Ukrainie i z tego względu nie mogli podjąć nauki u siebie w kraju.
Ostatnim wydarzeniem powitalny było spotkanie integracyjne w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym na ul. Rogowskiej, gdzie Biuro Współpracy z Zagranicą, odpowiadające za nabór nowych studentów, wraz z mentorami UŁ, studentami UŁ którzy wspierali nowych studentów w ich pierwszych krokach w UŁ, zaplanowali szereg gier i zabaw na świeżym powietrzu dla grupy 400 studentów.
Spotkanie informacyjne dla zagranicznych studentów z prof. Robertem Zakrzewskim, prorektorem UŁ ds. studentów i jakości kształcenia, oraz z pracownikami Biura Współpracy z Zagranicą UŁ.
Podczas spotkań z przedstawicielami UŁ, studentom przekazano najważniejsze wskazówki o studiowaniu oraz życiu codziennym w naszym mieście. Nowością w ofercie dla studentów zagranicznych w tym roku był Welcome Point, który został utworzony w Bibliotece UŁ. W tym miejscu mentorzy – studenci starszych lat studiów z różnych krajów – wspomagali na miejscu nowoprzybyłych oraz przekazywali informacje w grupach wydziałowych prowadzonych online za pomocą komunikatorów.
Welcome Point UniLodz - opening
Działania w zakresie Welcome Point to nie jedyne nowości, które czekają na nowych studentów w najbliższej przyszłości. Uniwersytet Łódzki pozyskał 1,2 mln zł ze środków NAWA na umiędzynarodowienie na lata 2023-2025. W ramach zwycięskich projektów planowane są m.in. profesjonalne działania typu onboarding, utworzenie Virtual Welcome Center, czy wymiana dobrych praktyk w zakresie rekrutacji i wellbeing dla studentów zagranicznych w ramach wizyt studyjnych (w tym do uczelni stowarzyszonych w sieci UNIC) i międzynarodowych zjazdów eksperckich.
Projekty „Get on Board - Wzmocnienie potencjału rekrutacyjnego Uniwersytetu Łódzkiego oraz rozwój marki UŁ na wybranych rynkach edukacyjnych” oraz „Welcome Onboard – Witamy na pokładzie UŁ” finansowane są przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Welcome to Poland 2022.
International UL welcome meeting and BBQ – photos
Materiał: Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ